Sidebar Menu

Datum objave: 05. Studeni 2020

DRUGA MLADOST ŠIBENSKIH UMIROVLJENIKA / Zahvaljujući novcu iz različitih fondova crtaju, boćaju, gimnasticiraju, druže se, dobivaju pomoć u kući i još puno toga

Diana Ferić
Diana Ferić

Udruga umirovljenika Krešimirovog grada provodi trenutno čak pet programa za koje su iz domaćih i europskih fondova dobili oko 5,2 milijuna kuna. Zahvaljujući tome umirovljenicima, članovima te udruge život je postao zanimljiviji i lakši, a omogućeno im je da se bave nizom aktivnosti od gimnastike do nordijskog hodanja ili pak slikanja i rada decoupage tehnikom, a 120 umirovljenika dobiva pomoć u kući.

Rezultat je to suradnje predsjednika te umirovljeničke udruge Vinka Piližote s timom mladih stručnjaka na čelu s Ivom Bračić Janjić koji su osmislili te programe i uspjeli za njih dobiti novac.

"Koronakriza je i nas malo prodrmala. Shvatili smo da možemo dobiti novac za naše aktivnost i iz drugih izvora. Mi imamo svoje donatore, pomaže nam i Grad Šibenik,ali to nam nije dovoljno. Zahvalan sam Ivi i timu koji smo okupili što su nam omogućili čak pet programa koje sada provodimo i koji su itekako obogatili život našim umirovljenicima", kaže Vinko Piližota koji je preuzeo tu udrugu kao pravnu sljednicu nekadašnje Udruge umirovljenika TLM -a s dvadesetak članova,a danas ih imaju više od 700.

"Ja sam bila na edukaciji u Libru u trenutku kada sam se povezala s gospodinom Piližotom. gdje su mi mentori bili Ivana Bujas Rupić i Krešimir Kovač. Mogla sam izabrati neki projekt da ga napišem. Visokoobrazovana sam, ali sam tada bila nezaposlena. Nisam mogla naći posao u struci pa sam odlučila napraviti nešto za sebe. Otišla sam kod gospodina . Vinka s idejom o ESF projektu "Aktivni zajedno" iz natječaja "Pridruži se - Aktivni u mirovini" na što je on odmah pristao i ostvarilo smo idealnu suradnju", objašnjava Iva Bračić Janjić.

Prvi projekt na kojem su počeli surađivati je "Aktivni zajedno" koji se financira iz Europskog socijalnog fonda. Za njega su dobili oko 1,3 milijuna kuna. Traje tri godine i sadrži aktivnosti koje su već uhodane poput medicinske gimnastike, radionica crtanja kod akademske slikarice Lane Čale, pa radionicu decoupagea, boćanje.

"Pitali smo naše članove što ih najviše zanima i prema tome smo organizirali te aktivnosti. Projekt traje tri godine i neke ćemo aktivnosti mijenjati. Dogodine će biti nešto drugo što većina bude željela. Bitno je da sve aktivnosti koje provodimo u organizaciji s provjerenim stručnjacima koji brinu o tome da se ljude pripremi za svaku aktivnost. Svaki naš član je različit i svakome se osobno pristupa . Kod projekata je važno tko vam je partner. Nama je na ovom projektu partner udruga "Mladi u EU". Mi se dobro prožimamo jer oni imaju ideje, kreativni su i daju nam dragocjene savjete. Važno je i to što smo uredili dnevni boravak u našem prostoru u koji se ljudi dolaze družiti, popiti kavu, zaigrati šah ili karte. To im je velika psihička pomoć", ističe Piližota.

Na tom su projektu zaposlili i dvije mlade stručne osobe koje su zadužene za njegovo provođenje.

Drugi projekt je "Zaželi bolji život" za koji su dobili oko milijun i 847 000 kuna. Zaposlili su 20 nezaposlenih žena koje se brinu svaka o po šest umirovljenika. Uvjet je da ti umirovljenici nisu korisnici socijalne pomoći. One im pomažu održavati domaćinstvo, nabavljaju im namirnice i lijekove, prave im društvo.

"Imamo strahovite probleme u Šibeniku zbog toga velik broj zgrada nema lift pa stariji ljudi koji su slabije pokretni i po pet - šest godina nisu izašli iz kuće, ne druže se s ljudima. U depresiji su i ovi kontakti s gerontodomaćicama će im puno pomoći", smatra Piližota.

Tu je i program organiziranja višednevnog izleta za što su također dobili novac, ali ih je u provedbi omela koronakriza pa moraju to putovanje odgoditi. Dobili su i 400 000 kuna od Ministarstva demografije za organiziranje različitih aktivnosti. U tome im je hit nordijsko hodanje za što su organizirali stručnjaka i dvije fizioterapeutkinje i za što su umirovljenici pokazali veliko zanimanje. Na tom projektu su zaposlili i jednu mladu djevojku invalida koja je završila Ekonomsku školu I na kraju dolazi projekt "Revitalizacijom do boljeg društva" za koji su dobili oko 1,5 milijuna kuna za adaptaciju prostorija u kojima djeluju koje će temeljito obnoviti, uredit će i kuhinju te ugraditi lift kako bi prostorije bile svima dostupne. Udruga umirovljenika Krešimirovog grada provodi trenutno čak pet programa za koje su iz domaćih i europskih fondova dobili oko 5,2 milijuna kuna. Zahvaljujući tome umirovljenicima, članovima te udruge život je postao zanimljiviji i lakši, a omogućeno im je da se bave nizom aktivnosti od gimnastike do nordijskog hodanja ili pak slikanja i rada decoupage tehnikom, a 120 umirovljenika dobiva pomoć u kući.

Rezultat je to suradnje predsjednika te umirovljeničke udruge Vinka Piližote s timom mladih stručnjaka na čelu s Ivom Bračić Janjić koji su osmislili te programe i uspjeli za njih dobiti novac.

"Koronakriza je i nas malo prodrmala. Shvatili smo da možemo dobiti novac za naše aktivnost i iz drugih izvora. Mi imamo svoje donatore, pomaže nam i Grad Šibenik,ali to nam nije dovoljno. Zahvalan sam Ivi i timu koji smo okupili što su nam omogućili čak pet programa koje sada provodimo i koji su itekako obogatili život našim umirovljenicima", kaže Vinko Piližota koji je preuzeo tu udrugu kao pravnu sljednicu nekadašnje Udruge umirovljenika TLM -a s dvadesetak člaanova,a danas ih imaju više od 700.

"Ja sam bila na edukaciji u Libru u trenutku kada sam se povezala s gospodinom Piližotom. gdje su mi mentori bili Ivana Bujas Rupić i Krešimir Kovač. Mogla sam izabrati neki projekt da ga napišem. Visokoobrazovana sam, ali sam tada bila nezaposlena. Nisam mogla naći posao u struci pa sam odlučila napraviti nešto za sebe. Otišla sam kod gospodina . VInka s idejom o ESF projektu "Aktivni zajedno" iz natječaja "Pridruži se - Aktivni u mirovini" na što je on odmah pristao i ostvarilo smo idealnu suradanju", objašnjava Iva Bračić Janjić.

Prvi projekt na kojem su počeli surađivati je "Aktivni zajedno" koji se financira iz Europskog socijalnog fonda. Za njega su dobili oko 1,3 milijuna kuna. Traje tri godine i sadrži aktivnosti koje su već uhodane poput medicinske gimnastike, radionica crtanja kod akademske slikarice Lane Čale, pa radionicu decoupaga, boćanje.

"Pitali smo naše članove što ih najviše zanima i prema tome smo organizirali te aktivnosti. Projekt traje tri godine i neke ćemo aktivnosti mijenjati. Dogodine će biti nešto drugo što većina bude željela. Bitno je da sve aktivnosti koje provodimo provodimo u organizaciji s provjerenim stručnjacima koji brinu o tome da se ljude pripremi za svaku aktivnost. Svaki naš član je različit i svakome se osobno pristupa . Kod projekata je važno tko vam je partner. Nama je na ovom projektu partner udruga "Mladi u EU". Mi se dobro prožimamo jer oni imaju ideje, kreativni su i daju nam dragocjene savjete. Važno je i to što smo uredili dnevni boravak u našem prostoru u koji se ljudi dolaze družiti, popiti kavu, zaigrati šah ili karte. To im je velika psihička pomoć", ističe Piližota.

Na tom su projektu zaposlili i dvije mlade stručne osobe koje su zadužene za njegovo provođenje.

Drugi projekt je "Zaželi bolji život" za koji su dobili oko milijun i 847 000 kuna. Zaposlili su 20 nezaposlenih žena koje se brinu svaka o po šest umirovljenika. Uvjet je da ti umirovljenici nisu korisnici socijalne pomoći. One im pomažu održavati domaćinstvo, nabavljaju im namirnice i lijekove, prave im društvo.

"Imamo strahovite probleme u Šibeniku zbog toga velik broj zgrada nema lift pa stariji ljudi koji su slabije pokretni i po pet - šest godina nisu izašli iz kuće, ne druže se s ljudima. U depresiji su i ovi kontakti s gerontodomaćicama će im puno pomoći", smatra Piližota.

Tu je i program organiziranja višednevnog izleta za što su također dobili novac, ali ih je u provedbi omela koronakriza pa moraju to putovanje odgoditi. Dobili su i 400 000 kuna od Ministarstva demografije za organiziranje različitih aktivnosti. U tome im je hit nordijsko hodanje za što su organizirali stručnjaka i dvije fizioterapeutkinje i za što su umirovljenici pokazali veliko zanimanje. Na tom projektu su zaposlili i jednu mladu djevojku invalida koja je završila Ekonomsku školu. I na kraju dolazi projekt "Revitalizacijom do boljeg društva" za koji su dobili oko 1,5 milijuna kuna za adaptaciju prostorija u kojima djeluju koje će temeljito obnoviti, uredit će i kuhinju te ugraditi lift kako bi prostorije bile svima dostupne. Prema dosadašnjim rezultatima suradnje te umirovljeničke udruge sa spretnim i stručnim mladim ljudima osposobljenim za  izvlačenje novca iz EU fondova to im sigurno neće biti i posljuednji projekt.

Iz kategorije: Vijesti

logo footer 1
Trg Andrije Hebranga 11a, 22 000 Šibenik

logo footer 2
logo footer 3

Koristimo kolačiće kako bi Vam pružili bolje korisničko iskustvo. U skladu s novim smjernicama privatnosti, moramo Vas upitati za pristanak prilikom korištenja kolačića.
Saznaj više Prihvaćam