Sidebar Menu

Datum objave: 09. Travanj 2019

Anton Dobra:Od dugogodišnjeg člana HDZ -a do kritičara aktualne HDZ -ove gradske vlasti

Diana Ferić
Diana Ferić

Anton Dobra, bivši dugogodišnji član HDZ -a koji je u Gradsko vijeće Grada Šibenika ušao kao nezavisni vijećnik na listi SDP -a, a prije nekoliko mjeseci postao članom stranke Milan Bandić 365, koja uz njega sada u Gradskom vijeću ima i vijećnicu Miju Matić, nekadašnju SDP- ovku u posljednje vrijeme se u javnom prostoru, stalnim angažiranim objavama na društvenim mrežama, potporama nekim inicijativama građana, ali i istupima u Gradskom vijeću nametnuo kao jedan od najžešćih oponenata aktualnoj gradskoj vlasti i kritičara njihovih poteza i odluka. Prvi je stao na stranu vlasnika privatnih vrtića u Šibeniku i njihovog zahtjeva da ih se izjednači s gradskim vrtićima, ali i među prvima je prozvao gradsku vlast zbog kulturocida i sječe pitospore koja se nalazila ispod šibenske katedrale. Osudio je prijedlog ravnatelja šibenskog kazališta i Kazališnog vijeća da se ukine festival klasične glazbe Musica appassionata, javno kritizira gradsku vlast zbog stanja školskih zgrada, primjerice sportske dvorane u OŠ Petra Krešimira IV, zbog stanja javnih površina. Dovodi u pitanje neke svetinje aktualnog gradonačelnika poput Changer festivala. Proziva i lokalnu i nacionalnu vlast zbog loše povezanosti Šibenika i otok i njihovog zanemarivanje. Istodobno, neki unatoč tom smatraju da je, u duši, ostao blizak svojoj bivšoj stranci. Razgovarali smo s njim o tomu za Šibenik News:

 

-Za Vas neki i dalje tvrde da ste HDZ - ov igrač iako ste trenutno, prema javno izraženim stavovima i angažmanu, među oprbom jedna od najžešćih kritičara gradske vlasti?
-Ja sam od početka krenuo tako da pokažem ljudima da sam u Gradsko vijeće ušao preko svog imena i prezimena iako sam bio na listi SDP -a te da imam jasne stavove koje i javno izražavam. Gledajući svoje kolege iz vladajuće stranke, to sam im jednom i rekao, mogu reći da mi ih je žao jer vjerojatno bi i oni nekad nešto rekli drukčije, ali ne smiju zbog stranačke stege. S druge strane, najveći dio oporbe, a najbolji primjer za to je SDP, ako smijem primijetiti, često kalkulira. Prikupe sve informacije, a onda dan prije Gradskog vijeća održi konferenciju za novinare i uglavnom kažu ono što smo već objavili kolegica u Gradskom vijeću Iris Ukić Kotarac, ja ili netko treći. Kod građana to više ne prolazi jer od nas očekuju jasan stav čim se nešto dogodi. Dobivam potporu od puno ljudi, ali s druge strane ima i onih koji me kritiziraju pa i koji mi prijete, pa dobivam ružne poruke.

 

- U kom smislu?

-Kad se u nešto taknem što se nekome ne sviđa onda mi šalju neprihvatljive poruke pa i prijetnje što sam nekoliko puta i prijavio policiji. Imam sreću što imam skoro dva metra i nikog se ne bojim, a ne bojim se ni zbog toga što govorim samo istinu. Često se pokaže da sam u pravu, a drago mi je i da naš gradonačelnik nekad prihvati ono što kažem. Recimo, u to spada njegovo obrazloženje povlačenja one nakaradne odluke o gradskim grobljima na račun mog izlaganje jer sam pokazao da su neke točke neodržive ili pak povlačenje Odluke o ukidanju Festivala musica appassionata iako se tu gradonačelnik malo i prešao. Povukao je tu odluku očekujući jaču reakciju oporbe, a pokazalo se da bi vjerojatno prošla jer smo protiv bili jedino Ljubica Kardum, Mia Matić i ja.

 

- Dugo ste bili u HDZ -u, družite se i s nekim visoko pozicioniranim dužnosnicima u Šibeniku, ali im se istodobno javno suprotstavljate bez pardona. Zamjeraju li Vam to ti prijatelji kada se privatno družite i dobijete li "po nosu"?
- Ja ne kritiziram samo da bi kritizirao vlast nego im se suprotstavljam u onomu što ne rade dobro, a ono što je dobro pohvalim. Imam dovoljno godina i i dovoljno iskustva da znam prepoznati što je dobro, a što je loše. Ja to jasno kažem i na sjednicama odbora Gradskog vijeća i napišem na svom Facebook profilu i to su ljudi prepoznali. Mnogi su mi u mojoj bivšoj stranci zamjerili što sam otišao baš na listu SDP -a, ali to je bila moja odluka. Zašto? Eto upravo kako bih pokazao da ne smijemo biti isključivi niti nešto slijepo slijediti u smislu da ako netko tvrdi da je noć, a mi jasno vidimo da je dan pomirimo se s tim pa i mi tvrdimo da je noć. I dok sam bio u HDZ -u i bio član nekih odbora pa i potpredsjednik Turističke zajednice Grada Šibenika i gradonačelniku i ostalim ljudima koji vode grad govorio sam otvoreno što ne valja i kako bi nešto trebalo napraviti, ali bez rezultata.
 

- Bili ste gradonačelnikom čovjek od povjerenja u Turističkoj zajednici, ali to nije dugo trajalo!
- Ja sam u to doba, recimo, osnovao takozvani raspršeni hotel koji je, istina propao kada smo se mi koji smo to osmislili makli iz TZ -a. Ako ja nemam pravo reći i na nešto ukazati, dati neku ideju koju bi trebalo prihvatiti onda to nema smisla. Sada vidim da gradonačelnik prihvaća neke savjete i ideje drugih, ali u mom slučaju nije bilo tako. A savjeti koje sada prihvaća su kontraproduktivni i nisu u interesu građana.
 

 

- Poznato je da ste jedan od najvećih kritičara direktora TZ Dina Karađole. Je li to zbog toga što ste morali otići iz TZ, a on je ostao ili zbog nečeg drugog?
- Ja sam govorio od početka neke stvari i iza njih i dalje stojim. Nisam kriv za to što se to njima nije sviđalo pa su me maknuli. Ja sam u to vrijeme bio deveti iznajmljivač u Gradu Šibeniku, a sada imamo 900 iznajmljivača, a Turistička zajednica ne radi puno toga što bi morala raditi. Meni je žao što to moram reći, ali naša djeca u Šibeniku ne znaju što je drvored. Pokažite mi jedno stablo koje je posadila naša turistička zajednica. Grad je uvijek isti. Ne uređuje se. Ne vidi se doprinos ni TZ -a Grada ni lokalne samouprave osim nekih komunalnih radova. Grad nam ni na što se sliči. Ja sam stalno vani, u automobilu i vidim kako nam izgledaju zelene površine, cvjetnjaci,javne površine ispred kafića, štekati...
 

- Često kritizirate "Zeleni grad" i njegovog prvog čovjeka Novicu Ljubičića, a ne možete u tomu zaobići temu koja vam je rak - rana, a to je čišćenje grafita. Je li to zbog toga što je to prije radila vaša tvrtka, a onda vam je taj posao oduzet. Prozivali ste ih da nisu za to opremljeni, ali evo nedavno su demonstrirali rad nekog novog stroja!
- Da, napravili su demonstraciju na Starom pazaru i više ih ne vidim, a ja sam 24 sata u gradu. Kada smo mi to radili onda mi je bivša pročelnica za financije sama rekla zašto im dajem toliko rabata na račune. Mi bismo došli očistiti, recimo, 100 kvadrata nekog prostora po narudžbi, a onda, kad smo već tu, očistili bismo gratis još 900 kvadrata. Tako smo radili godinama, kulturno, fino i sve sam dokumentirao fotografijama. Ali onda je nekom palo na pamet da mi oduzme koncesiju za te radove. Zato ih imam pravo prozivati. Ja kažem ono što mi je na srcu. Gospodin Ljubičić se trudi, ne možemo reći da se ne trudi, ali dobio je sigurno najveći vrući krumpir u ovom gradu. On je ustrajan i nastoji raditi dobro, ali mislim da ima puno prostora da taj svoj rad poboljša. Dok sam bio u vodstvu Turističke zajednice uvijek sam govorio da ljude koji su zaduženi za izgled Šibenika ukrcamo u autobus i odvedemo ih recimo do Toscane, Ferarre ili Verone pa da onaj tko je iz "Zelenog grada" fotografira zelene površine i komunalnu uređenost, ugostitelji neka slikaju štekate i tako redom i neka sve to primjene kad se vrate u Šibenik.

 

 

- Član ste stranke Milan Bandić 365, stranke "kralja populizma". Netko može reći da ste i vi populist, da govorite ono što narod voli čuti da biste se svidjeli ljudima?
- Nije to istina. Meni ne treba ništa. Ja sam to govorio onima u HDZ -u i ovima sada. Ja mogu biti na Žirju, loviti ribu,uživati u mojoj kućici od 28 četvornih metara, u polju i maslinama. Sve ovo radim volonterski. Godinama sam bio volonter i u Udruženju obrtnika i u Bodulskim pripetavanjima. Nikad nisam nigdje uzeo ni jednu kunu. Pokušao sam se odreći i ovih 1 200 kuna mjesečne naknade za rad u Gradskom vijeću, ali to zakonski nije moguće. Ja samo želim još ovih pet - šest godina, koliko ću biti u snazi, napraviti nešto za moj grad, za moje Žirje, za Danilo iz kojeg mi je supruga. Ako mogu nešto pomoći tu sam, ako ne, imam što raditi. To sam jednom rekao i gradonačelniku - ako me ne želite odoh ja na svoje Žirje i tako sam i napravio. Sada mi se ukazala šansa da nešto napravim. Kada sam izašao iz HDZ -a nastavio sam graditi svoj put kao nezavisan političar, uglavnom na društvenim mrežama, a onda sam prihvatio poziv gospodina Bandića i ušao u njegovu stranku. Dobio sam njegovo puno povjerenja. Osnovao sam gradski ogranak, sada, kao povjerenik, radim na osnivanju županijske organizacije, i u našoj županiji i u zadarskoj županiji i to je to. Jedino sredstvo za moj politički rad mi je mobilni telefon i online komunikacija. Ne samo jednom moje objave su koristili i nacionalni mediji. Priča o takozvanom kapetanu bonaci, koju sam napravio, ima preko 37 000, a video o sječi pitospore oko 17 000 pregleda. To nisu male brojke i na temelju toga mi se obraća i prilazi sve više ljudi.

- Mislite li na građane koji Vam se javljaju sa svojim problemima ili na one koji žele ući u Bandićevu stranku?
-Prilaze mi ljudi koji su bili lijevi i oni koji su bili desno, ali i oni koji nisu ni u jednoj stranci. Kažu mi da prate moj rad i da vide da to što radim radim iz srca te da mi žele dati podršku. Mene u političkom smislu ne zanima prošlost, ono što je bilo prije 50 i više godina. Ne želim pričati ni o ustašama ni o partizanima. Neka se tim temama bave povjesničari. Svi znaju tko sam i što stoji iza mene. Ja sam Anton Dobra, Hrvat po nacionalnosti. 1991. godine sam u lipnju ušao u Hrvatsku vojsku. Svi znaju gdje sam bio i što sam radio. Bio sam i u minskim poljima. Imam i geler u glavi, a ranjen sam u Šibeniku i kao civil. Od početka sam bio poduzetnik i radio za sebe. Ni o kome nisam bio ovisan. Cijelo vrijeme sam se mučio, snalazio, plaćao poreze, a odnedavno sam iz toga izašao i počeo sam se baviti političkim radom. Mislim da mi to neloše ide.

 

- Recite mi, na kraju, iskreno koliko imate članova stranke u Šibeniku?
- Oko 200, a postojimo u Šibeniku nešto više od mjesec dana. Ima me svugdje i želim od toga napraviti dobru priču. Jednostavno slušam ljude koji imaju što reći i želim to prenijeti na sjednicama Gradskog vijeća. Tako je krenula priča o privatnim dječjim vrtićima, o derutnoj sportskoj dvorani u OŠ Petra Krešimira. A vrlo sam zadovoljan i ljudima koji ulaze u stranku. Većinom su to mladi, školovani ljudi koji žele promijene. Neki od njih su u svojim bivšim strankama bili marginalizirani, a sada se potvrđuju kao odlični operativci. Funkcioniramo odlično kao tim i nadam se da će to birači znati prepoznati i nagraditi.
 

Iz kategorije: Vijesti

logo footer 1
Trg Andrije Hebranga 11a, 22 000 Šibenik

logo footer 2
logo footer 3

Koristimo kolačiće kako bi Vam pružili bolje korisničko iskustvo. U skladu s novim smjernicama privatnosti, moramo Vas upitati za pristanak prilikom korištenja kolačića.
Saznaj više Prihvaćam