Sidebar Menu

Datum objave: 04. Kolovoz 2021

SJEDNICA ŽUPANIJSKE SKUPŠTINE / O brzoj cesti Šibenik - Knin za koju župan Jelić ne vjeruje da će se izgraditi i talk show oporbenog vijećnika Nediljka Dujića

Diana Ferić
Diana Ferić

Aktualnim satom današnje sjednice  Županijske skupštine koja je ponovno održana u Drnišu dominirala je rasprava o tome ima li ili nema smisla graditi brzu cestu Šibenik - Drniš - Knin, ali bilo je i drugih tema kao što su golf na Prukljanu , zabrana kupanja na Skradinskom buku. Zanimljivo je bilo da se sada  oporbeni vijećnik HDZ -a Nediljku Dujić javljao za odgovor kod svih značajnijih pitanja kao da su postavljena njemu,a Stipe Petrina ga je upozorio da će se sjednica pretvoriti u njegov, kako  je kazao, talk šou! Inače, Aktualni sat trajao je dva sata jer je Stipe Petrina kao predsjednik Skupštine dao priliku svim vijećnicima koji su to željeli da postave pitanja. 

Pitanje o novoj vjetroelektrani u Unešiću, vrlo blizu kuća postavio je Florjan Žižić koji je postao vijećnik umjesto Hrvoja Zekanovića. Njegov je stav da ne bi trebalo odobravati nove vjetroelektrane.
Šibensko - kninski župan  Marko Jelić je odgovorio: " Moj osobni stav je da trebao smanjivati broj izdanih dozvola za to, ali ono što je u proceduri niti smijemo niti želimo ukidati. Što se tiče udaljenosti slažem se. Sada stoji da je to najmanje 5000 metara od građevinskog područja, ali sada je tako kako je. U aktima imate propust da solarni kolektori moraju biti jednako udaljeni od naselja kao i vjetroelektrane  što je nonsens.  
Joso Smolić se založio da brzi test na COVID u Županiji bude najviše 75 kuna, a negodovao je i zbog toga što se sjednice održavaju u Drnišu,a ne u administrativnom i gospodarskom središtu Županiju, u Šibeniku.
"Ova županija ima svoje središte i to je Šibenik i nije mi jasno zašto sjednice ne održavamo u Šibeniku. Nemam ništa protiv toga da obilazimo Županiju, ali ne na ovakav način", kazao je.
"Bolje pitanje je zašto bivša vlast nije u sve godine vladanja uredila primjereni prostor,a ukupno su potrošili 30 milijardi kuna", odgovorio je na to Stipe Petrina dodavši da će Smoliću poslati pisani odgovor.
Župan Marko Jelić  složio se sa Smolićem oko brzih  testova. "Vidim da se Turistička zajednica ne snalazi dobro u ovoj situaciji i to ćemo uskoro promijeniti, doći do boljeg rješenja. Kad gledate podatke naša županija nije u narančastom nego u zelenom jer imamo malo novozaraženih  koronavirusom. Dobro se držimo, ali se ne smijemo opustiti".
Stipe Petrina je dodao kako je do jučer testovi bili 25 kuna, a da su sada besplatni, prema odluci Turističke zajednice. 
Joško Šupe pitao je o sanaciji opasnih laguna u DIV- u  Kninu i predložio da se održi tematska sjednica i dogovori hodogram aktivnosti i rokovi za provedbu potrebnih aktivnosti. Osvrnuo se i na gradnju ceste Šibenik - Drniš - Knin.
"Neugodno sam iznenađen vašim nastupom u Nedjeljom u dva kada ste kazali da niste za gradnju brze ceste Šibenik - Knin jer da tko će  ulagati toliko novca u depopulirano područje. 
"Tu ste jako pogriješili. Tu ne smije glavni kriterij biti isplativost. Ta je cesta nužna i to je prioritet"", bio je izričit Šupe. Založio se i za donošenje planova kojima će se štiti prostor u Županiji.
"Imamo jedini planski dokument koji nam je ostavila bivša vlast i to je Obalni plan u kojem je zacrtano smanjenje gradnje objekata za privremeno stanovanje i zaštita obalnog pojasa.
Župan Jelić je kazao da je operativni plan za sanaciju laguna izrađen i da će uskoro biti objavljen. 
"Što se tiče brze ceste moram reći da moja izjava nije bila protiv te ceste. ja sam samo optimistični realist i uvjeren sam da se ta cesta neće nikada izgraditi iako bi meni bilo puno lakše da  se izgradi  jer ja stalno putujem na tom pravcu. Procijenjeno je da bi ta cesta koštala 2,5 milijarde kuna. Pogledajte kako se rješavaju problemi u potresom uništenim krajevima. Ja se zalažem za to da popravimo postojeću cestu jer to je realno da se napravi za godinu dana. Brza cesta bi se mogla izgraditi za pet - šest godina, a rješavam probleme sada."
Devastirali smo urbanizam u Hrvatskoj, od vremena kada smo imali izvrsne sustave, ne veličajući ni komunizam ni socijalizam jer to su bili ljudi neovisni koji su imali svoju struku, došli smo u situaciju  da su nam gradonačelnici i načelnici općina sada glavni urbanisti. "Radit ću sve da to tako više ne bude", poručio je župan Jelić.
"Šupe nitko tko ovdje sjedi ne bi smio imati sumnju u brzu cestu. U našoj županiji vrlo je malo uloženo u cestovnu infrastrukturu. Izradimo planove i krenimo u to", zaključio je Šupe. 
Nediljko Dujić je kazao da apsolutno podržava stavove Joška Šupe da se ta cesta mora graditi. "Realno gledajući 2,5 milijardi u ovom trenutku je teško namaknuti, ali treba se selektivno graditi. Imamo projekt gradnje zaobilaznice u Drnišu. Mi ćemo moći svake godine iz proračuna Hrvatskih cesta izdvojiti do 300 000 kuna pa da malo pomalo gradimo tu cestu. Vidim da je sada prioritet neke lokalne županijske ceste u Torbicama i slično koje će Hrvatske ceste  financirati,a to je vjerojatno rezultat sastanka dožupana Ognjena Vukmirovića s upravom Hrvatskih cesta. Drago mi je da se radi to, ali nemojte da zaboravimo brzu cestu", rekao je Dujić. 
Marko Jelić je kazao da su to konstrukcije koje nemaju veze ni s čim jer da su te lokalne ceste u programu hrvatske vlade. 
"Ja se slažem sa Šupinim stavom da smo tu cestu gradili komad po komad da bismo je u 10 godina izgradili. Ajde idemo se sada toga uhvatiti i neka počne otkup zemljišta", zaključio je temu o brzoj cesti župan Jelić. 

 Postavljeno je pitanje o zanemarivanju hrvatskih branitelja kod  sezonskog zapošljavanja u JU NP Krka i  zabrani kupanja na Skradinskom buku. Opet je odgovorio Nediljko Dujić, kazavši da je član Upravnog vijeća.

"Događalo se da ljudi sezonski po 15 godina radili u NP Krka. To je bilo nelogično. Mislim da sada nema nikog tko sezonski radi više od četiri godine. Pravilnik u kojem je utvrđena zabrana kupanja na snazi je od 2013. godine i sve su ga uprave odbijale provesti. Održan je sastanak s nadležnim ministrom i uskoro će biti objavljeni zaključci kojima će lokalno stanovništvo biti zadovoljno".

Na to pitanje osvrnuo se i župan Jelić. " Kontaktirao sam i s ministarstvom  i s našim nadležnim službama i rečeno mi je da NP Krka ima studiju koja ukazuje na štetnost kupanja na Skradinskom buku, ali mislim da bi trebala biti bolja komunikacija  uprave tog nacionalnog parka i lokalnog stanovništva. Oko ovog pitanja neće biti konsenzusa, ali moramo postići kompromis", kazao je.
 
FOTO: Arhiva
Iz kategorije: Vijesti

logo footer 1
Trg Andrije Hebranga 11a, 22 000 Šibenik

logo footer 2
logo footer 3

Koristimo kolačiće kako bi Vam pružili bolje korisničko iskustvo. U skladu s novim smjernicama privatnosti, moramo Vas upitati za pristanak prilikom korištenja kolačića.