Sidebar Menu

Datum objave: 05. Listopad 2020

PROSVJED / Tomislav Vukorepa: Gospodine Plenković, istjerajte sve štetočine koje nagrizaju naše društvo, očistite Domovinu od krpuša i parazita. Vratite nam ponos i osmijeh na lice.

Stanko Ferić
Stanko Ferić

Ogorčeni građanin Tomislav Vukorepa, održao je danas novi prosvjed nakon prošlotjednog performansa pod nazivom "Dosta mi je" kojim je poručio da više ne želi mirno gledati i šutjeti kako se brojnim investicijama i građevinskim zahvatima, od uređenja Poljane i tvrđava do kina "Odeon" zatire identitet Šibenika. Novim prosvjedom "Bagerom protiv istine & Betonom protiv grada" on nastavlja  svoju glasnu borbu protiv, kako kaže, nepodnošljive društvene šutnje na negativne pojave, devastacije i brisanje identiteta Šibenika.

Vukorepa je ponovno ukazao na promašenost uređenja Poljane te izostanak bilo čega što bi dalo naslutiti da se taj trg nalazi u Šibeniku, da je dio šibenskog urbanog tkiva, tradicije, povijsti i šibenskog identiteta. On je prozvao sve one koji su sudjelovali u realizaciji tog projekta da zatiru identitet Šibenika i brišu njegovu prošlost. Uputio je žestoke kritike na račun šibenske gradske uprave i vladajuće političke stranke, a pozvao je i premijera Plenkovića, ujedno predsjednika HDZ-a da nešto poduzme i zaustavi procese brisanja Šibenika kao i nastavak realizacije, po njegovom mišljenju preskupih i neracionalnih projekata koji, kao je rekao, ničim ne pridonose boljitku Šibenika, nego, naprotiv, predstavljaju izvore novih problema pa i pogibelji. Otvoreno je iznio bojazan da glavni motovi za takve investicije nisu istinska dobrobit Šibebnika i unapređenje kvalitete života nego visoke cijene njihovog koštanja.
Prije svega htio bih pojasniti razloge zašto sam se odlučio javno progovoriti o temama koje muče ne samo mene nego i dobar dio ljudi koje poznajem, a vjerojatno i ljudi koje ne poznajem – kazao je Vukorepa. – Nakon mog prvog  protesta prije sedam dana čuli su se razni komentari i to od onih koji govore da se želim ugurati u politiku, neki govore da nemam pametnijeg posla, a neki govore i da sam skroz puka.

Sve u svemu bilo bi pošteno od mene, kad sam se već odlučio na javni istup, da pojasnim koji je u stvari razlogi šta ja ustvari želim postići.

Htjeli mi to priznati ili ne, cijeli naš životkao pojedinca pa i kao društva na krajuse svede na jedan jedini pogled. Svatko od nas na kraju mora pogledati svojoj djeci u oči i reći im što im ostavlja u nasljedstvo. Bilo da se radi o pojedincima, bilo da se radi o cijelom društvu. Moramo se svi zajedno zapitati: Što mi kao roditelji ostavljamo našoj djeci u nasljedstvo? Kakav to svijet ostaje iza nas?

U mom slučaju moji roditelji, djedovi i bake su meni ostavili tridesetak maslina, vinograd, kuću i na kraju najvažnije od svega, a to je: čist obraz. Da ponovim, čist obraz. Ne znam za vas ali meniosobno je jako bitno da mogu jednog danakad dođe moje vrijemes ponosom reći: Djeco moja, evo ovo ovdje to je „vaša djedovina“,tako da imate svoju litru ulja i čašu vina, a ovo ovdje to je „vaš krov nad glavom“, da imate gdje prespavati, skloniti se od pogleda i ružnog vremena, a ovo ovdje,djeco moja to je„čist obraz“, tako da možete ponosni i uzdignute glave hodati među ljudima. Draga moja djeco sve to sam ja naslijedio od mojih starih i dajem vama, a vi to sačuvajte, koristite i  kad dođe vrijeme dajte svojim nasljednicima.

Evo , to je glavni razlog zbog kojeg sam stao ispred vas i javno progovorio o problemima koje vidim oko sebe. Još samo da napomenem, kad sam spomenuo djedovinu, nije u pitanju samo litra ulja i čaša vina, pod djedovinom smatram i tvornice, hotele, šume, polja, otoke, izvore vode i sve ostalo što smo naslijedili od naših ponosnih predaka.

Kao što vidite na mojoj majici su dva natpisa. Na leđima  je „ BETONOM PROTIV GRADA“, a sprijeda  je „BAGEROM PROTIV ISTINE“.

Vukorepa se posebno osvrnuo na aktualnu izgradnju prometne "petlje" u Rokićima:
Već niz godina postoji potreba da se kvalitetno riješi ulaz i izlaz iz grada na predjelu Rokići. Bilo je raznih prijedloga i ideja, a prije nekih desetak godina tadašnja SDP-ova vlast je predložila izradu prometne petlje. Taj svoj prijedlog su iznijeli na gradsko vijeće i dali na glasanje. Tadašnja oporba koja je u to vrijeme bila sastavljena većinom od članova HDZ-a bila je izričito protiv izgradnje prometne petlje u Rokićima. Kako vladajući SDP nije imao većinu, prijedlog je odbačen. Desetak godina nakon togagrad Šibenik vodi HDZ i vidi čuda sada vladajući HDZ izlazi pred vijeće sa sličnim ili možda čak identičnim rješenjem za prometnu  petlju u predjelu Rokići. Može li meni netko objasniti koji su konkretni razlozi da ista stranka, za isti prijedlog jednom bude isključivo protiv, a nekoliko godina kasnije taj isti prijedlog veličaju u nebesa. Meni to izgleda samo na jedno. Što bi rekli stari ljudi: Ovaj put voda ide na njihov mlin.

Osim prijedloga za prometnu petlju čuli su se prijedlozi za izradu običnog rotora koji bi također riješio prometni problem na križanju u Rokićima. Čak bi se u slučaju izrade rotora uspjela sačuvati stoljetna šuma koja je sada izradom prometne petlje u potpunosti zgažena. Izrada rotora bi koštala možda 2,3, 5 mil. Kuna. Dakle višestruko manje nego što košta prometna petlja. No matematika je okrutna i kaže: Postotak od 2 mil. Kuna i postotak od 30 mil. Kuna se jako razlikuje.

No šta je, tu je.Prijedlog za prometnu petlju je iznesen na vijeće, provedeno je glasovanje, vesele rukice su dignute do plafona, a pošto HDZ ima većinu u vijeću prijedlog je usvojen. Što bi rekli sve po pravilu službe. Dakle, novac je osiguran, pravilno raspoređen i krenuli su radovi. Šibenik će dobiti najveću kvartovsku prometnu petlju možda i u cijeloj Europi. Zovem je kvartovska iz razloga što se rokićka prometna petlja nastavlja direktno na stambenu ulicu koja čak i nema nogostup. Ulica je toliko uska da za nogostup nema mjesta. Sad se opet vraćam na temu s početka. Što mi s ovom prometnom petljom ostavljamo svojoj djeci kao nasljedstvo. Krenimo od osnova. I ptice (kojih više nema), na stablima (kojih također više nema) znaju da rotor po svojoj konstrukciji usporava promet, a prometna petlja ubrzava promet . Mi u Rokićima dobivamo prometnu petlju koja ubrzava promet. Scenarij prvi. Četiri tinejdžera se voze u autu i uz tri trake idu brzinom 100 km/h i dolaze na Rokićku petlju gdje dobivaju još veću brzinu i tada dolaze na prvu carićevu okuku, gube kontrolu i ulijeću pod šleper koji ide iz suprotnog smjera. Pitanje. Draga gospodo, hoćete li biti sretni s postotkom kad pročitate takvu vijest.

Scenarij drugi. Rođo, pod aditivima, navrnija cajke i sa svojom bendžolom se zaletija nizbrdo u pravcu grada, pokupija klince na dnu Rokića koji su se vraćali iz škole. Nije ih vidio jer se petlja spaja sa stambenom ulicom kroz nepregledan zavoj. Pitanje. Gospodine vjećniče, kako ćeš pogledati svome rođaku u oči, to bilo njegovo dijete. Ovim putem želim reći da našoj djeci u nasljedstvo ostavljamo  prometnu petlju koja je u suštini „smrtonosna zamka“. Ovim putem šaljem poziv  svima i desnim i lijevim i gornjim i donjim  i stručnim i nestručnim. Zaustavite daljnje radove na prometnoj petlji Rokići. Napravite ozbiljnu analizu prometa. Odlučite treba li nam u Rokićima ubrzavanje prometa ili usporavanje prometa. Na kraju krajeva nikakve koristi nema od toga da nakon godinu dana netko kaže bija je u pravu, tribali smo izgraditi rotor.

Nakon toga uputio je poruku hrvatskom premijeru i predsjedniku HDZ-a Andreju Plenkoviću:

Prošlog ponedjeljka gospodin Plenković nas je počastio svojim prisustvom, te svečano otvorio „šibensku silicijsku dolinu“ poznatiju pod imenom „Trokut“. Tom prilikom je održao govor te  u osvrtu na grad Šibenik izjavio, citiram:Na prvi pogled je očito koliko se u zadnjih desetak godina Šibenik i cijela županija rapidno razvijaju. Gospodine Plenkoviću, poslat ću vam slike pedeset zatvorenih izloga u samom centru grada, a poduzetnička zona Podi izgleda kao napušteni pustinjski grad na divljem zapadu. Moj dragi prijatelj je pokupija već odraslu djecu koja idu u srednju školu, te svi zajedno pravac Njemačka. Trajno.Ne mogu a da ne primijetim. S jedne strane vidite veliki napredak u Šibeniku, a s druge strane pak ne vidite što vam ministri rade. Gospodine Plenkoviću, nemojte se ljutiti ali stvarno mislim da bi bilo dobro da provjerite dioptriju.

Na kraju bih se obratio i predsjedniku vlade.

Gospodine Predsjedniče Vlade Republike Hrvatske, protresite grmlje i istjerajte na vidjelo sve štetočine koje nagrizaju naše društvo, očistite našu Domovinu  Hrvatsku od krpuša i parazita. Vratite ponos i osmijehe na lica svih građana. Unaprijed Veliko Hvala.

Video: Tomislav Vukorepa "Bagerom protiv istine & Betonom protiv grada" pogledajte na našem Facebooku.

Iz kategorije: Vijesti

logo footer 1
Trg Andrije Hebranga 11a, 22 000 Šibenik

logo footer 2
logo footer 3

Koristimo kolačiće kako bi Vam pružili bolje korisničko iskustvo. U skladu s novim smjernicama privatnosti, moramo Vas upitati za pristanak prilikom korištenja kolačića.