Sidebar Menu

Datum objave: 03. Srpanj 2020

IZBORI 2020 / Dr.sc. Marija Alfirev: Bila sam najaktivnija zastupnica iz Šibensko - kninske županije, članica tri odbora i tako namjeravam u Saboru i nastaviti raditi

Diana Ferić
Diana Ferić

Dr.sc. Marija Alfirev druga je  od  SDP - ovaca iz Šibensko - kninske županije na listi Restart koalicije u XI izbornoj jedinici na predstojećim parlamentarnih izborima, a  već ima dvogodišnje iskustvo rada u Saboru. Godinama je vodila vodički SDP i bila vrlo kritična prema načinu na koji je funkcionirao Grad Vodice i iznosila niz konkretnih i konstruktivnih prijedloga od komunalnih pitanja do odgoja i obrazovanja. Najvažnije je ipak ono što stoji iza nje kao stručnjakinje i znanstvenice budući da se već dugi niz godina zalaže za inkluziju kada je riječ o ljudima s mentalnom retardacijom i općenito ranjivim skupinama u društvu, a da može drukčije i bolje pokazala je osnivanjem Centra za  socijalnu inkluziju u Šibeniku i brojnim projektima koji su itekako promijenili kvalitetu života ljudi s mentalnom retardacijom, ali i odnos zajednice prema njima.

 

Drugi put ste za redom na listi SDP -a  na parlamentarnim izborima. Bili ste dvije godine saborska zastupnica. Doktorica ste znanosti, jedna od začetnica takozvane inkluzije ne u Šibeniku nego u Hrvatskoj. Smetaju li vas primjedbe da je lista SDP -a i koalicijskih partnera u 9. izbornoj jedinici sastavljena od javnosti ne baš poznatih kandidata?

- Naravno da me smeta jer to nije točno. Ne slažem se s tom primjedbom. Na listi imamo prepoznatljivih imena, a kada je o meni riječ  moje povratne informacije govore o tome da su ljudi prepoznali moj rad u Saboru jer sam se bavila socijalno osjetljivim temama, usmjerene na poboljšanje  položaja i ranjivih skupina i građana općenito. Tu prvenstveno mislim na osobe s invaliditetom, nezaposlene. U nepune dvije godine, koliko sam bila u saboru, bila sam najaktivnija zastupnica iz Šibensko - kninske županije s 288 javljanja i 27 zastupničkih pitanja.

 

- To je zapravo i očekivano jer se vi i u vašem stručnom i znanstvenom radu bavite takvim problemima. Možemo li reći da ste veći dio radnog vijeka usmjerili upravo na osvještavanje javnosti  za to da je osobe s teškoćama u razvoju potrebno uključiti u normalan život, da im se omogući da rade,a ne da ih se drži zatvorene u specijalnim institucijama?

- Apsolutno. ja sam počela raditi u struci i paralelno sam se znanstveno usavršavala jer sam htjela neke stvari u našem društvu poboljšati i to izvan politike. Mislim da sam zajedno sa svojim suradnicima to i uspjela. Prije desetak i više godine rijetki su znali što je to inkluzija i nisu razmišljali o tomu da i osobe s teškoćama u razvoju moraju imati priliku za rad i normalan život, naravno u onom opsegu koliko oni to mogu. Osnovala sam u Šibeniku udrugu Inkluzija, radili smo na brojnim projektima i u tom smislu smo puno toga napravili iako smo, moram priznati, u posljednje vrijeme, kao i u mnogim stvarima u našem društvu pa i u tome nazadovali. No drago mi je da smo ipak napravili veliki korak u tomu da smo postali humanije društvo i da uvažavamo te ljude koji su drukčiji u našoj zajednici .Ja sam najprije napredovala u struci i znanosti i kroz te segmente sam pokušala mijenjati društvo, a onda sam se odlučila da to pokušam raditi i kroz politiku. 

- Ne bi li to onda trebalo biti bitno i kada se govori o vašem političkom angažiranju. Činili vam se da su građani skloniji pa i u izborima onima koji su glasni, koji često prave i neke ekshibicije u javnosti nego onima koji predano rade u onome za što su stručni pa i kada je o Saboru riječ. Vi ste u te dvije godine bili među vrlo aktivnim saborskim zastupnicima!

- To je uvijek tako. Drago mi je da sam se u Saboru uspjela nametnuti sa svojim prijedlozima i primjedbama i  prijedlozima moje stranke. Sudjelovala sam u odborima za socijalnu skrb, za zdravstvo, za obrazovanje i znanost.Moramo ipak znati da je u protekle četiri godine došlo do degradacije položaja socijalno ugroženih i ranjivih skupina. Naš program za novi mandat je upravo usmjeren tome da ti ispravimo i da mnoge stvari vratimo tamo gdje smo bili prije pet šest godina. To je i pitanje nezaposlenih, položaja žena, bolesne djece, statusa njihovih roditelja - njegovatelja. Konkretno, predlagali smo i stavljali amandmane na zakone da se podigne zajamčena minimalna naknada koja je jedini instrument u borbi protiv siromaštva kod najranjivijih skupina u društvu, onih koji nemaju nikakvih prihoda. U proteklih pet godina visina te naknade je ostala ista.SDP želi promijeniti Zakon tako da se pravo na oslobađanje od plaćanja cestarine odnosi i na osobe s invaliditetom koje nemaju vlastiti automobil.

- Što ćete vi napraviti, ako budete u prilici, većinski odlučivati u novom sazivu sabora.

- Najprije ćemo te naknade udvostručiti. Ona danas iznosi 800 kuna za samca što je mizerno. Jednako tako je s umirovljenicima, a udovicama koje ne mogu naslijediti puno suprugovu mirovinu nego samo oko 70 . To ćemo promijeniti. Većina udovica se tako nađe u velikom riziku od siromaštva jer žene u pravilu imaju i manje plaće i manje mirovine.

- Vi se onda ne slažete s tvrdnjama da SDP kao socijaldemokratska stranka ne pokazuje veliku socijalnu osjetljivost i da se i u ovoj predizbornoj kampanji programi HSZ -a i Restart puno sadržajno ne razlikuju.

- To može biti  neki prvi dojam. HDZ je jak u obećanjima, ali kada ih treba provesti onda padaju na ispitu. Što su oni za svog mandata napravili za siromašne, za osobe s invaliditetom? Zaustavili su proces deinstitucionalizacije, potpore u zajednici. Nisu donijeli novi zakon o socijalnoj skrbi. Mi ono što obećamo provedemo i sada nas čeka veliki posao jer je, kako sam kazala, puno toga vraćeno na početak i trebat će nam vremena i novaca da se vratimo tamo gdje smo bili prije četiri - pet godina. Imamo puno kvalitetnih ljudi koji to mogu promijeniti, ako im građani na ovim izborima daju šanse.

 

- I jedno osobno pitanje. Je li istina da uz to što ste politički angažirani, što se bavite znanošću i što ćete uskoro biti dvostruka baka imate vremena i za poljoprivredu?

- Istina je, priznajem. Radim u svom masliniku i vinogradu. Pravim i svoje vino. To me opušta.

Iz kategorije: Vijesti

logo footer 1
Trg Andrije Hebranga 11a, 22 000 Šibenik

logo footer 2
logo footer 3

Koristimo kolačiće kako bi Vam pružili bolje korisničko iskustvo. U skladu s novim smjernicama privatnosti, moramo Vas upitati za pristanak prilikom korištenja kolačića.
Saznaj više Prihvaćam