Datum objave: 13. Svibanj 2026

Vijećnica Maja Šintić upozorava: Cijena Centra za mlade u Šibeniku udvostručena, a ključni sadržaji izbačeni

Diana Ferić
Diana Ferić

Vijećnica političke platforme Možemo! u Gradskom vijeću Grada Šibenika ne miri se s načinom na koji se proveo postupak javne nabave za izgradnju Centra za mlade u Šibeniku. O tome je već postavila i vijećničko pitanje, ali joj odgovor nije uvjerljiv niti prihvatljiv. To je bila tema konferencije za novinare koju je održala danas, na kojoj je naglasila da to više nije projekt za koji je provedena javna nabava.

Osim dubioza u provedbi samog procesa javne nabave, cijena projekta Centra za mlade od inicijalne procjene od 80.000 eura narasla je na 169.000 eura, rokovi su probijeni za cijelu godinu dana, ne postoji adekvatna dokumentacija niti iole plauzibilno objašnjenje izmjena, a važni dionici društvenog života grada Šibenika isključeni su iz cijelog projekta, odnosno, nude im se kvazi rješenja koja će biti neupotrebljiva”, istaknula je i podsjetila na kronologiju događaja.

Prošle godine, 2. travnja, sklopljen je osnovni ugovor za izradu glavnog i izvedbenog projekta Centra za mlade. Projekt se trebao izrađivati prema postojećem idejnom projektu koji je nastajao godinama i uključivao društvene, kulturne i sportsko-rekreacijske sadržaje poput penjačke dvorane, skate parka i drugih prostora za mlade. Važno je reći i da je Grad Šibenik u partnerstvu s udrugom Mladi u EU tijekom 2022. i 2023. godine provodio projekt 'Izrada modela upravljanja centrom za mlade', sufinanciran iz Erasmus+ programa Europske unije. U projekt su bili uključeni mladi, udruge i budući korisnici prostora upravo zato da bi Centar za mlade nastao kao participativan i uključiv projekt temeljen na stvarnim potrebama mladih. Dakle, javna nabava provedena je za jasno definiran projektni koncept. Procijenjena vrijednost projekta bila je 80 tisuća eura, a ugovor je odmah sklopljen na gotovo 120 tisuća eura bez PDV-a. Rok za dovršetak glavnog projekta bio je 2. srpnja 2025. godine – podsjetila je Šintić.

Grad je spomenute izmjene, dodala je, obrazložio statičkim problemima vezanima uz dimnjak, navodnim odustajanjem od mini skate parka te konačnim definiranjem upravljanja Centrom za mlade, kojim bi prema novom planu trebalo upravljati Hrvatsko narodno kazalište u Šibeniku.

Međutim, postavlja se vrlo jednostavno pitanje: kako statika dimnjaka može objasniti prenamjenu sportskih i društvenih sadržaja u smještajne kapacitete i potpuno novi programski koncept? Kako uklanjanje projektnih zadataka može poskupiti glavni projekt? Jednako tako, odluka o tome tko će upravljati Centrom za mlade nije nešto što se nije moglo predvidjeti unaprijed, a nije niti osnova za izmjenu idejnog projekta. Upravljanje projektom, kakav god on bio, HNK može provoditi i bez značajnih sadržajnih izmjena. Dodatni problem je dokumentacija. Na zahtjev za pristup informacijama o dokumentaciji na temelju koje su ove izmjene napravljene, dobivam odgovor: 'Vjerojatno postoji dokumentacija samo za statiku objekta.' Takav odgovor neprihvatljiv je za projekt ove vrijednosti i važnosti. U ovom slučaju ne govorimo o manjim korekcijama ili tehničkim prilagodbama projekta. Govorimo o situaciji u kojoj se nakon provedene javne nabave značajno mijenja projektni koncept, uklanjaju sadržaji koji su bili sastavni dio projektnog zadatka te uvode novi sadržaji. Uz to projekt poskupljuje za desetke tisuća eura, a rokovi se produljuju gotovo godinu dana. Tu nije riječ o tehničkoj prilagodbi projekta, nego o izmjenama koje zadiru u samu funkcionalnu i programsku narav projekta te odstupaju od izvornog projektnog zadatka na temelju kojeg je provedena javna nabava – objasnila je.

 

Iz kategorije: Vijesti

logo footer 1
Trg Andrije Hebranga 11a, 22 000 Šibenik

logo footer 2
logo footer 3