Datum objave: 10. Prosinac 2024

ŠIBENSKI GASTRO VREMEPLOV / Pripremamo recept za šibenske braveće šnicle star više od 100 godina i odličan je

Stanko Ferić
Stanko Ferić

Šibenski frigani braveći šniceli jelo je koje u novoj epizodi serijala „Šibenski gastro vremeplov” na You Tube kanalu i Faacebook profilu portala Šibenik News priprema gastro influencerica Duška Duki Zaninović u serijalu „Šibenski gastro vremeplov”, a jelo ocjenjuje Dino Karađole, direktor TZ Grada Šibenika. Recept je star više od 100 godina.

 

O friganoj bravetioni u Šibeniku je nastala i poezija:

Kad se na masti friga brav

svak umukne i uzme stav

pripravan da krene u trk

i šnicelom omasti brk.

Osim juve od bravetine s dodatkom pancete Šibenčani su jako voljeli i bravlje šnicele prije tih 100 godina.

Evo i recepta:

Šniceli, prst debeli, režu su se od bravljeg buta i to obavezno popriko na meso.

Šniceli se sole i pospu paprom pa tuku batom dok ne omekane.

Onda ih se: na golo friga na svinjskoj masti nipošto na maslinovu ulju

Šniceli frigani na golo na pijatu se najprije posipaju nasitno sječenim lukom i listom petrusimena pa tek onda prelijevaju maslinovim uljem.

Uz braveće šnicele jede se šalša od pomidora zaslađena prošekom ili krumpir frigan s pancetom na šufiganoj ljutiki (s malo prošeka)

Ovo je recept iz šibenskih gospodskih kuća od prije više od 100 godina. Zašto iz gospodskih, a ne težačkih, a riječ je o bravetini?

Zato što je meso brava škopca bilo na velikoj cijeni te je u to doba bilo gotovo dvostruko skuplje od mesa neuškopljenih brava i ovaca te upola skuplje od janjetine. Skuplje od bravetine prije jednog stoljeća u Šibeniku je bilo meso muškog prasca i ženske svinje.

A kako se ovo jelo svidjelo Dinu Karađoli i što TZ Grada Šibenika radi na promociji tradicionalnih šibenskih jela pogledajte u prilogu:

 

Video

Iz kategorije: Vijesti

logo footer 1
Trg Andrije Hebranga 11a, 22 000 Šibenik

logo footer 2
logo footer 3